Spánok bábätiek

Takmer každá maminka rieši spánok svojho bábätka. Ja som ho riešila aj pri Kiarke a aj teraz pri Vivi som sa musela poradiť. Maminky svoje bábätká uspávajú rôznymi spôsobmi. Nikde nie je napísané, ktorý spôsob je ten správny. Každá sa riadime podľa toho, ako to cítime a ako si myslíme, že to bude pre naše drobča najlepšie, a hlavne každé bábätko je iné. S Vivien som si nejak nevedela rady, jej spánok bola čistá katastrofa od samého začiatku. Vtedy mi napísala Zuzka z IG účtu Lepší spánok bábätiek a dala mi nejaké rady. Poslúchla som a pomohlo to. Zuzka pomohla už mnohým maminkám s ich nespavčami, ako aj sama sebe so svojou Karolínkou.

Zuzka s jej dcérkou Karolínkou

So Zuzkou sa poznám osobne už takmer 30 rokov 🙈. Boli sme spolužiačky a kamarátky na základnej škole. Od vtedy ubehlo mnoho rokov, Zuzka žila v zahraničí, a keď sa po niekoľkých rokoch vrátila na Slovensko, tak sa nám cesty opäť skrížili. Vtedy pracovala pre jednu spoločnosť a prišla k nám robiť rozhovor s mojim manželom. Ubehlo opäť pár rokov, pribudlo každej 1 dieťatko a teraz robím rozhovor ja s ňou. 😄

Ja som sa zúčastnila aj prednášky o spánku, ktoré organizuje Zuzka, a keď som sa dozvedela mnoho odpovedí na tie moje nejasnosti, a od vás mi chodilo strašne veľa otázok, tak som sa rozhodla pripraviť vám tento článok. Článok som vám spracovala formou rozhovoru, a sú v ňom zakomponované vaše otázky, a tiež otázky pre lepšie pochopenie spánku ako takého. Všetko je to však rozsiahla téma, takže k niektorým otázkam som sa vám snažila nájsť aj články, ktoré napísala Zuzka na svoj web www.lepsispanokbabatiek.sk, z kadiaľ čerpám tiež rôzne rady a tipy.

Prečo si sa začala venovať spánku bábätiek? A prečo si sa rozhodla pomáhať aj iným maminkám?
“Moja Karolínka tiež okolo 3.-4. mesiaca začala zrazu zle spať, každý jej denný spánok trval 30 minút. Pátrala som po tom, ako to riešiť a ako jej pomôcť si lepšie oddýchnuť. Nebola som ochotná akceptovať reči o tom, že „z toho vyrastie“ alebo „všetky kojené deti sa budia“ a podobne. Našla som poradkyňu v USA, ktorá mi pomohla a naučila som sa o spánku fakt veľa. Zistila som, že na Slovensku maminky dosť informácií vôbec nemajú k dispozícii, a o pomoc majú mnohé záujem. Rozhodla som sa začať intenzívne venovať štúdiu spánku.” O Zuzkinom odbornom vzdelávaní sa v tejto téme, sa dočítate TU.

Ako pôsobí na bábätko melatonín a kortizol? A čo to vlastne je?
“Melatonín je spánkový hormón, ktorý jeho telo tvorí približne od 6.-8. týždňa života. Tma podporuje tvorbu melatonínu, naopak svetlo a vysoký kortizol, jeho tvorbu znižuje. Preto spíme v noci a cez deň nie, lebo v noci je tma. Deťom preto odporúčam veľkou tmou pomáhať, aby lepšie spinkali. Melatonín stúpa do polnoci a od polnoci klesá, ráno je najnižší. Kortizol je hormón stresu, únavy. Čím je bábätko dlhšie hore, tým má kortizol vyšší a to znamená, že je unavenejšie a nervóznejšie. Preto, najmä u malých bábätiek, je vyslovene nevhodné, nechávať ich „vyšťaviť“, aby „spali lepšie“. Opak je totiž pravdou. Preunavené bábätko bude zaspávať horšie a spať kratšie a prerušovanejšie.” K tomu Zuzka napísala článok TU.

Ako funguje spánkový cyklus bábätka?
“Bábätko, ale aj my dospelí, spíme cez deň, aj v noci v spánkových cykloch. U malých bábätiek denný spánkový cyklus trvá 30-45 minút. Bábätko vchádza najprv do niekoľkých stupňov hlbokého spánku a následne okolo 30-tej minúty dochádza k jemnému prebudeniu a vstupu do REM ľahkého spánku. Ak bábätko na začiatku spánku (spánkového cyklu) zaspalo napríklad dojčením, bude na konci cyklu ten istý spôsob zaspatia opäť hľadať. A teda v prípade uspatia dojčením, bude opäť hľadať dojčenie, aby mohlo pokračovať v spánku, inak sa zobudí.” Viac sa dočítate u Zuzky napr. aj TU.

Čo je spánková asociácia a načo slúži?
“Spánok je to, s čím si bábätko spája zaspávanie a znovuzaspávanie. Môže to byť cumlík, hojdanie, dojčenie, tma, biely šum, spací vak a mnohé iné. Spánková asociácia môže narušovať a nenarušovať spánok bábätka a mamičky/rodičov, ak ju rodič musí v noci mnohokrát opakovať a bábätko sa v noci často budí, môže sa jednať o rušivú spánkovú asociáciu, pretože dieťatku a/alebo maminke spôsobuje nevyspatie.” Niečo o tom sa dočítate aj TU.

Naučte vaše deti zaspať bez vašej väčšej pomoci, váš spánok a vaše fyzické aj psychické zdravie sa vám poďakujú.

Naše pomôcky: multifunkčný spací vak Ergo baby on the move TU, šumiaca hlava macka TU, mojkáčikovia: Happy Horse šedý TU a ružový TU, Little Dutch biely TU, Fabelab TU

Aké pomôcky je najlepšie využiť pre lepší spánok?
“Veľmi odporúčam bábätkám na noc, ale aj cez deň na spánky doma vytvárať návyk a ukladať ich do postieľky pokojné a driemkajúce od narodenia, aby si vytvorili postupne schopnosť spájať spánkové cykly. K tomu odporúčam samozrejme, aby maminky sledovali únavu bábätka, mali predspánkový rituál, používali aj spací vak a tmu, biely šum u mladších bábätiek.” U Zuzky som našla články o tme TU, spacom vaku TU a o mojkáčiku TU.

Aké sú techniky uspávania na denný a nočný spánok bábätka do 6 mesiacov?
“Toto by sme popisovali asi na 100 stranách, je to rozsiahla téma. Ale napr. maminka môže bábätku pomáhať zaspať v jeho postieľke alebo vedľa nej, bez rušivej spánkovej asociácie, hladkaním, spievaním, masírovaním, či braním na ruky na upokojenie a byť celý čas pri ňom. Prípadne môže bábätko navštevovať v intervaloch. Existujú mnohé spôsoby, ktoré je potrebné skombinovať s vhodným režimom a spánkovými pomôckami. Málokedy je to len o „spánkovej technike“.” O spánku novorodenca si môžete prečítať TU.

Kočík, nosenie alebo postieľka? A prečo?
“Myslím, že vhodné je to, čo vám vyhovuje a funguje. Postieľka je vhodná prakticky vždy, ak má bábätko návyk a schopnosť spojiť si spánkové cykly bez pomoci. Sú však maminky, ktoré bábätko rady nosia a kočíkujú. Pokiaľ im to vyhovuje a bábätko im v nosiči, či kočíku spí dostatočne dlho cez deň, je to v poriadku. Ak im tam ale 6 mesačné bábätko spí 3×30 minút, nefunguje to.”

Má/môže ísť biely šum celú noc? A je v poriadku, ak sa používa na biely šum aplikácia z mobilu v letovom režime bez zapnutej wifi?

“Áno, je to v poriadku. Biely šum, maximálne v hlasitosti 60 dcb je bezpečný. Pokiaľ na telefóne vypnete wifi a zapnete letový mód, mobilné vlny nebudú rušiť spánok bábätka.”

Koľko má trvať denný a nočný spánok vo veku do 6 mesiacov, do 12 mesiacov a nad 12 mesiacov?

Vek Denný spánok Nočný spánok
3.-4. mesiac 3-4 hodiny v 3-4 spánkoch 10-12 hodín
5. mesiac 3-3,5 hodiny v 3-4 spánkoch 11-12 hodín
6.-7. mesiac 2,5-3 hodiny v 3 spánkoch (výnimočne v 2 spánkoch) 11-12 hodín
8.-13. mesiac 2-3 hodiny v 2 spánkoch 11-12 hodín (výnimočne 10 hodín)
12-18 mesiacov 2-3 hodiny v 1-2 spánkoch 10-12 hodín v noci
18 – 36 mesiacov 1-2,5 hodiny v 1 spánku (výnimočne 2,5 ročné deti môžu začať spávať len 30-45 min, ak spia v noci 12 hodín) 10-12 hodín
36 a viac mesiacov 30-60 minút, niekedy už bez spánku 11-12 hodín

Zuzkin článok k tomu nájdete TU.

Ako kombinovať spánky 2 detí, napr. jedno do roka a druhé do 3 rokov?
“Samozrejme dá sa to, v závislosti od časov vstávania a spánkových návykov samozrejme, z dlhodobého hľadiska mierime na dlhý obedný spánok aj u malých bábätiek, čo podporuje aj takéto zosúladenie.” Zuzka písala o tom aj článok TU.

Ak sa bábätko raz za čas zobudí v noci a hrá sa, rozpráva, čo to znamená? Je potrebné za ním ísť, keď neplače?
“Ak bábätko neplače, nijak by som to neriešila a len by som čakala, či ma zavolá. Môže sa jednať o to, že v noci spracúva nejaký nový psychomotorický vývin. Môže tlieskať, ťapkať, hojdať sa na štyroch. Ďalšou možnou príčinou je priveľa spánku alebo spánkov cez deň. Vtedy biologické hodiny bábätko v noci zobudia a nedovolia mu zaspať. Tieto situácie sa u detí dejú najčastejšie zobudením medzi 1 a 3 hodinou v noci.” Zuzka napísala článok o priveľa spánku TU.

Prečo sa dieťa budí už pred 06:00 hod.?
“Najčastejšie je príčinou preúnava. Znamená to, že ho maminka uložila príliš neskoro večer spinkať. Príznakom je zobudenie s plačom. Môže to byť aj hlad, prípadne režimový problém, kedy má bábätko prvý spánok príliš skoro ráno. Možnosťou je aj priveľa spánku predchádzajúci deň alebo priveľa svetla v spálni. Analyzujem to od prípadu k prípadu.”

Prečo plač neškodí?
“Plač v obmedzenej miere nie je pre deti škodlivý. Je to forma komunikácie a v prípade učenia nového návyku, oprávnená forma protestu, na ktorú má dieťa právo. Zvládaním krátkodobej situácie primeraného stresu sa dieťaťu dokonca podporuje imunita a schopnosť vyrovnať sa so stresom v budúcnosti lepšie, ako keby sme ho od akejkoľvek frustrácie chránili.
Na to aby plač škodil, dieťa by muselo byť dlhodobo zanedbávané cez deň aj v noci, čo v prípade učenia spať, v žiadnom prípade neprichádza do úvahy, nakoľko dieťa celé dni aj noci funguje v milujúcom prostredí a nový návyk si vybuduje v priebehu pár dní a plakať prestáva. Deti sa dokážu veľmi dobre učiť a prispôsobiť akejkoľvek situácii v ich živote.” Napísala o tom aj článok TU.

Ako prejsť napr. z uspávania z fitlopty na posteľ, keď tam plače aj za matkinej prítomnosti?
“Je to veľmi závislé od veku dieťaťa. U malého bábätka do 6-7 mesiacov môže maminka napr. najprv pridať ťapkanie a šhkanie, postupne zrušiť pohyb a hojdanie, a následne prekladať bábätko do postieľky stále menej a menej zaspaté a doťapkať, dohladkať dieťatko v postieľke.”

Čo je spánková regresia?
“Poznáte ten pocit, keď vás niečo neuveriteľne nadchne alebo trápi a vy nemôžete zaspať. Alebo sa v noci zobudíte, a nie a nie zaspať, buntošíte dlhé minúty či hodiny. Toto isté prežívajú bábätká. Naše deti sa prvé dva roky vyvíjajú neuveriteľne rýchlo, prechádzajú množstvom náročných zmien a niekedy toho majú doslova “plnú hlavu”. Spánkové regresie zvyknú trvať 1-2 týždne a tak ako prišli, zrazu opäť odídu. Jedine prvá, 3-4 mesačná, nezvykne odísť sama. Je to jediná regresia, ktorá neprejde sama od seba, ale znamená, že sa spánok vášho bábätka kompletne zmení a už viac menej taký dlhodobo zostane. Bábätko sa dovyvíjajú vnútorné biologické hodiny a spôsob zaspatia začne hrať dôležitú úlohu v tom, ako bude vaše dieťatko najbližšie 1 a viac rokov spať. Potom sú ešte medzi 8.-10.mesiacom, 12.-ty mesiac, 18.-ty mesiac a 24.-ty mesiac.” Viac sa dočítate v Zuzkinom článku TU.

Aké najlepšie techniky učenia zaspať bez pomoci sa ti najviac v praxi osvedčili?
“Neexistuje jeden konkrétny spôsob, ktorý funguje u všetkých, je to veľmi individuálne, pretože každé dieťa a rodinná situácia, nastavenie matky je iné.”

A na záver tvoje naj tipy na lepší spánok bábätiek?
“Venujte sa dieťatku na maximum cez deň spokojné a oddýchnuté.
Dodržiavajte režim a nenaťahujte deti dlho hore ani v lete.
Buďte pokojné najmä vy matky.
Dôverujte pri učení spinkať sebe aj bábätku, svojej intuícii. Verte, že to dokážete.
Naučte vaše deti zaspať bez vašej väčšej pomoci, váš spánok a vaše fyzické aj psychické zdravie sa vám poďakujú.”

Ďakujem krásne Zuzke za jej rady, tipy a odpovede na vaše otázky. Verím, že ste našli niektoré odpovede, ktoré vás trápili alebo ktoré vám boli nejasné. Dajte mi vedieť ako sa vám článok páčil.

Lucia

xxx

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s