Triple test – strašiak budúcich mamičiek

Žiaľ je to tak. A nevyhla som sa tomu ani ja. Poviem úprimne, že lepšie nevedieť o čo ide, a len absolvovať všetky potrebné vyšetrenia a testy bez vedomia, čo sú to za testy. To bolo v mojom prípade pri prvom tehotenstve, až kým mi teda nevyšiel pozitívny test…

Najprv vám teda v skratke opíšem čo je to Triple test. V 16. Týždni tehotenstva odoberú maminke krv, z ktorej počítač vyhodnotí spolu aj s vložením základných údajov (ako dátum narodenia matky, prvý deň poslednej menštruácie, atď…) hladinu troch látok: AFP, HCG a E3 a tieto testované hodnoty sa porovnajú s normálnym stavom a z toho vyplynie prípadne riziko (bábätko s postihnutím). Ak je riziko veľmi veľké odporúča sa amniocentéza – odber plodovej vody, aby sa prípadné podozrenia vyvrátili alebo nebodaj potvrdili.

Vrátim sa teda k môjmu prvému tehu. Nie som maminka, ktorá všetko vyhľadáva na googli a na všetko sa pýta. Beriem to skôr tak, že však sama zistím, naučím sa. A teda ja som si pri prvom tehotenstve nezisťovala takmer nič a užívala si ho tak, ako išlo. Všetko išlo v poriadku až na pár zdravotných problémov, ani som netušila, čo to triple test je. Až mi jedného dňa zavolala sestrička. Pamätám si to ako keby to bolo včera. Bola som na 2 dni na služobnej ceste v Košiciach. Sestrička mi pokojne oznámila, že teda triple test mám pozitívny na Downov syndróm (pomer si už nepamätám), ale že sa nemusím obávať, lebo to vychádza dosť často, pretože to vyhodnocuje počítač. Mala som si zavolať k inej pani doktorke a dohodnúť termín na odber plodovej vody. Poviem vám, že som vôbec, ale vôbec nebola vyľakaná, pretože som stale netušila o čo vlastne ide…zatiaľ. No ale…zavolala som si k tej druhej pani doktorke a sestrička mi oznámila, že mám teda prísť na odber plodovej vody zajtra ráno. Na čo som jej oponovala, že som na služobnej ceste a že sa vrátim len zajtra večer, či teda nemôžem v piatok. Tak a vtedy to začalo. Táto sestrička mi začala vykladať, že v piatok oni neordinujú, a že budúci týždeň už môže byť neskoro a že mne by v prvom rade malo záležať, že či je dieťa v poriadku..no a podobným štýlom do mňa hustila asi 5 minút, na čo som sa samozrejme rozplakala. Ja som za 1. netušila o čo ide, za 2. netušila som, že oni ordinujú iba 2 dni v týždni a za 3. netušila som, že odber plodovej vody je potrebné zobrať do určitého dátumu. Zložila som telefón, lebo som nebola schopná telefonovať. Za chvíľku mi zavolala pani doktorka, ktorá sa ospravedlnila a snažila sa mi vysvetliť presne to, čo som ja nevedela. Samozrejme som služobnú cestu ukončila skôr a cestovala som domov už ten večer, aby som mohla ísť na druhý deň na amniocentézu.

Odber plodovej vody prebehol úplne bez stresu a bez strachu, pani doktorka mala všetko pod kontrolou. No a následne to čakanie na výsledky. Takmer mesiac sa totiž čaká na výsledky z amniocentézy. A najhorší je večer pred. Plač, strach, obavy… a otázky čo ak?

Výsledky dopadli v poriadku a tento prehnaný stres a strach teda neželám žiadnej budúcej maminke.

Teraz sa snažím užívať si tehu podobne, aj keď som sa obdobným zdravotným problémom nevyhla. A taktiež som sa nevyhla pozitívnemu triple testu (Downov syndróm 1:150). Tentokrát som sa však z neho až tak nestresovala (ale predsa). No nemusela som ísť hneď ani na odber plodovej vody. Stačili návštevy dvoch nezávislých odborníkov a oddelenie genetiky v nemocnici. Vysvetlili mi, že môžem podstúpiť ešte iný krvný test a na základe toho sa rozhodne že či bude amniocentéza alebo nie. Avšak v mojom prípade by to bolo už aj tak neskoro, takže po konzultáciách s odborníkmi som sa rozhodla, že ďaľšie testy nebudú. Bábätko je podľa vyšetrení v poriadku.

Poznám maminky, ktoré odmietli amniocentézu aj v prípade, že vychádzal test 1:2, a dieťatko je v poriadku. Obdivujem ich za to presvedčenie a tú odvahu.

A čo vy maminky? Máte niektorá podobnú skúsenosť? Ja pevne verím, že vás je čo najmenej, ktoré ste museli prežívať podobné stresy. A ak číta tento článok nejaká sestrička alebo doktorka, tak vedzte, že nie každá budúca maminka má všetky vyšetrenia preštudované a ani netuší, čo znamená pre ňu pozitívny test a čo musí absolvovať, preto skúste byť trpezlivejšie a milšie pri vysvetľovaní. Pre každú maminku sú to obrovské stresy a mnohokrát zapríčinené len nesprávnym prístupom. Ďakujem.

Vaša Lucka

xxx

Šaty ZARA, okuliare LINDEX, kvetovaný pás – moja výroba 😉

Photo by daddy

2 myšlienky na “Triple test – strašiak budúcich mamičiek

  1. Ja som podobnú skúsenosť síce nemala, ale keďže už som mala vo svojom okolí mamičky, ktoré áno, tak už len samotné čakanie na Triple test bolo pre mňa ako čakanie na súdny deň. Je to hrozné, koľko informácií (nie vždy relevantných) nájdeme na internete, a ako to dokáže budúcu mamičku vystrašiť. Ak máte byť počas tehotenstva v kľude a bez stresu, netreba sa dať hneď na PNku, stačí prestať googliť 🙂
    Btw. sama som nevedela, že sa na ten výsledok sa čaká až mesiac,to je príšerne dlho!

    Páči sa mi

    1. Katka presne ako píšeš. Preto som pri prvom tehu nič negooglila, aj keď som si občas pripadala ako Alenka v krajine zázrakov 😂, ale bola som bez stresov, teda až kým mi nevyšiel pozitívny test. No veru, je to strašne dlho, myslím že je to už asi len 3 týždne, ale aj tak je to dosť.

      Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s