Halloween

Už máme síce týždeň po, ale rada by som vám opísala naše zážitky z osláv Halloweena v Nemecku. Aj keď je to skôr americký “sviatok”, v mnohých krajinách sveta si tieto alebo podobné oslavy osvojili tiež. Je tak tomu aj v Nemecku. Domy si zdobia rôznymi kostrami, pavučinami, osviecujúc lietajúcimi duchmi a v neposlednom rade vyrezanými a svietiacimi tekvicami. Ktorá nechýba takmer pri žiadnom dome.

Deti sa prezliekajú do rôznych masiek a s taštičkami zvonia na dvere rad-radom a povedia: viď video 📽 ( v slovenčine “sladké alebo kyslé” 🎶).

 

V niektorých rodinách sa do masiek prezliekajú aj rodičia a vyslovene vidno, že si tento deň užívajú spolu s deťmi. Od každého dostanú deti nejakú sladkosť/cukrík/lízatko. Deti behajú, tešia sa, strašia sa navzájom, pri niektorých dverách vyžadujú dospelí aj nejakú koledu, tak počuť ako deti spoločne koledujú.

Kristínka Kiarku naučila tú potrebnú frázu po nemecky (ja vám ju veru neviem ani napísať, lebo nemčina mi nič nehovorí). A keď sa vybrali k prvým dverám, ja sama som bola zvedavá, či sa nebude Kiara hanbiť alebo báť alebo čokoľvek, však to bola pre ňu úplná novinka. No a čo sa stalo. Zazvonili. Začal brechať vo vnútri pes, Kristínka sa zľakla a trošku cúvla 🙈. Kiarka tam však zostala stáť. Dvere sa otvorili a Kiarka sama spustila tú nemeckú frázu, Kristínka sa k nej pridala a potom obe dostali sladkosť. Kiarka sa otočila, prišla ku mne s úsmevom od ucha k uchu a s obrovským nadšením mi vraví: “Mami, to je aké super! Oni ma vôbec nepoznajú a dajú mi sladkosť!” 😂 No a takto si to užívali spoločne s Kristínkou celú tu hodinku a pol, kedy sme im robili garde a pochodili s nimi niekoľko domov.

Samozrejme uznávam aj náš sviatok a aj sme stihli cestou domov ísť zapáliť sviečku starkému a bratrancovi. Aj to má svoje čaro a sú to tradície, ktoré nevynechávame. Ale tento Halloween má tiež niečo do seba. Deťom sa to fakt bohovsky páči. Všetky deti v škôlke boli zvedavé vrátane pani učiteliek, Kiarka im vyrozprávala ako to prebieha, ukázala fotky a rozdelila sa so sladkosťami, ktoré si “vykoledovala”.

A na rok nás to bude čakať asi znova 😂. Ale tentokrát skúsime vymyslieť niečo s maskami aj my rodičia, nech to má tie správne “grády”. 🤣👿👻. A viete čo? Ak by sa to zaviedlo aj u nás na Slovensku, tak by som sa tomu veľmi tešila 😁. Uznávate Halloween? Alebo ho úplne ignorujete 😉. Rada si prečítam vaše názory.

Vaša Lucka s Kiarkou…

xxx

 

Photo by me

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s